
Angel’s Billabong sekä Broken beach – Pala Nusa Penidaa 4/4
Nusa Penidan kooste on tullut päätökseensä ja viimeisenä saarelta esittely vuorossa on luonnon oma infinity-allas, Angel´s Billabong sekä kuuluisa Broken beach.
Nusa Penida – Bali – Indonesia
Kallioista näkee, että vesi on joskus ollut näinkin korkealla.
Angel´s Billabong. Näky edessämme on jälleen kerran uskomaton ja tämä paikka saa matkaajan todellakin hieraisemaan silmiään uudestaan ja uudestaan! Olemme saapuneet ihmeitä täynnä olevan saaren uskomattomimpaan luonnon muokkaamaan kohteeseen, Angel’s Billabongiin.
Angel’s Billabong on kallion väliin muokkaantunut merivesiallas. Täysin luonnonmuokkaamana se tarjoaa kiehtovan infinitymäisen efektin meren pauhatessa taustalla.
Mereltä päin katsottuna paikka ei näytä miltään muulta kuin veden muokkaamalta levän peittoiselta pieneltä kielekkeeltä. Nousuveden aikaan aallot pääsevät lyömään korkealle kallioon ja samalla ne täyttävät altaan uudella vedellä.
Aallokko on todella voimakas saaren tällä puolella ja uiminen altaassa on nykyään ehdottomasti kiellettyä. Kova takaisin virtaus mereen päin on vienyt tänä vuonna kahden miehen hengen ja useampi on loukkaantunut uhatessaan varoituksia.
Jos googlen kuvaosumia katsoo, niin turvarajoitus on aika uusi juttu. Netti on täynnä kuvia altaassa polskuttelevista turisteista ja meistäkin se näytti hyvin kutsuvalta. Paikallinen oppaamme oli kuitenkin ehdoton kieltäessään meitä menemästä veteen asti.
Kuva: https://www.bloglovin.com/blogs/sunday-chapter-12377123/43-reasons-why-you-will-fall-in-love-with-4613527082
Aallot nähtyämme, mekin ymmärsimme varoitukset eikä kummallekaan tullut enään mieleenkään altaaseen meno. Tuulessa lähes irti repeytävä punainen varoituslippu sekä oppaan tarinat henkensä menettäneistä uimareista tehosi meihin täysin.
Broken beach. Vaikka nimi lupaileekin rantaa, ei se taaskaan uimaranta ole. Broken beachiltä löydät näköalapaikan ja ihastelimmekin sen upeutta reunalta käsin. Saaren tällä puolen käy kova merenkäynti ja aallokko pauhaa Broken beachilläkin armottomasti.
Broken beach on alunperin aallokon ja vuorovesien muokkaama luola. Luolan laajetessa sen katto kävi liian raskaaksi ja se romahtaessaan synnytti nykyisen näkymän, Broken beachin.
Mahtavan päivän päätteeksi jäimme vielä läheiselle kukkulalle ihmettelemään auringonlaskua.
Meidän tarinamme Nusa Penidan saarelta olivat tässä, joten seuraavaksi siirrymme pikkuruisen speedboatin kyydillä Nusa Lembonganille.
Muut blogit Nusa Penidalta:
Nusa Penida – Paratiisi Balin varjossa
Suwehan beach – Pala Nusa Penidaa 1/4
Unelma rantoja sekä lepakon kakkaa – Pala Nusa Penidaa 2/4
Kylvyssä viidakon keskellä ja Klengkingin upeat maisemat – Pala Nusa Penidaa 3/4

